Під егідою Асамблеї європейських регіонів, Центру міжнародних досліджень та Ágora Diplomática 25 вересня відбулася онлайн конференція «Міжрегіональне економічне співробітництво як рушійна сила для відновлення та економічного зростання України». Участь у заході взяли представник Європейської комісії в Барселоні Мануель Сапіро, Генеральний консул України в Барселоні Артем Воробйов, представники трьох областей: Сумської, Одеської, Дніпропетровської, та двох міст: Харкова й Кривого Рога. Сумщину представляв перший заступник голови Сумської обласної ради Вадим Лисий.
Захід мав на меті сприяти зустрічам між європейським бізнес-сектором та українською регіональною владою з метою вивчення можливостей співпраці, яка активно допомагає відбудові країни, консолідації стратегічних альянсів задля розвитку на «постконфліктній» стадії. Це перша із серії запланованих зустрічей. Наступна пройде в Європейському парламенті в Брюсселі наприкінці цього року.
Присутні керівники областей говорили, що співпраця між європейським бізнес-сектором та українською регіональною владою має бути спрямована переважно на дві ключові сфери: відновлення енергетики та реконструкцію країни. Кожен представник говорив про свій регіон і його ключові аспекти. Утім усі зійшлися на думці, що важливо врахувати все задля об’єднання зусиль та підтримки відбудови України. Тому такі ініціативи, як та, що відбулася вчора в Барселоні, є першим важливим кроком у напрямку до повної співпраці.
Перший заступник голови Сумської обласної ради Вадим Лисий акцентував: «Маючи найбільший кордон із країною-агресором, майже 600 км, Сумщина щодня стикається з актами міжнародного тероризму з боку Росії. Але ми твердо стоїмо, тому що ми є межею між демократичним, громадянським світом і тоталітарною, агресивною державою. Однак наша область щодня потерпає від обстрілів. Багато зруйнованих закладів, будинків, підприємств, тому без допомоги західних партнерів і європейського бізнесу, нам буде складно самотужки відновити Сумщину».
Представник Європейської комісії в Барселоні Мануель Сапіро запевнив: «Від початку цієї несправедливої загарбницької війни з боку росії ЄС був і залишається на боці України. Наразі велика частина допомоги покриває невідкладні потреби, але ми маємо готуватися до відновлення та реконструкції країни, яка не може чекати до кінця війни. Фонд допомоги Україні, який має 50 мільярдів євро, і процес вступу до ЄС мають іти пліч-о-пліч, щоб протистояти реформам, що приносять користь українським громадянам, компаніям, регіонам і муніципалітетам. Це виклик поколінням, який вимагає державних і приватних інвестицій і зусиль усього суспільства».
Зі свого боку Генеральний консул України в Барселоні Артем Воробйов подякував Асамблеї європейських регіонів за ініціативу та наголосив «на необхідності працювати на етапі відбудови країни із залученням держав, регіональних влад, а також приватного сектору».
Президент Європейської асамблеї регіонів Альберт Кастелланос зазначив, що «підтримка відновлення України є не лише моральним і політичним обов’язком європейських регіонів, а й можливістю для їхніх бізнес-спільнот».
Наостанок генеральний директор Центру міжнародних досліджень Хоакім Лімона наголосив, що «Європа має моральний борг перед Україною, тому що в цій війні захищається не лише територія, а й система цінностей, яка є нашою, європейською. У цьому сенсі я вважаю, що навчання також є частиною реконструкції, тому наш центр, який має великий дипломатичний досвід, може співпрацювати в цій спільній роботі з просування цієї галузі знань».
У ході заходу відбулася презентація ініціативи «ЄС-Україна. Інвестиції та відбудова», створений з метою залучення інвестицій в країну та сприяння її відбудові після закінчення війни.
У підсумковій декларації учасники цього заходу погодилися, що міжрегіональне економічне співробітництво є одним із найважливіших ключових факторів економічного розвитку України, а отже, і її відбудови. Важливо розширити цю ініціативу на інші регіони Європейського Союзу, залучаючи міжнародні організації, Європейську комісію та Європейський парламент для її посилення.
Також читайте: