telegram Facebook Twitter instagram Youtube

Олег Медуниця: Горіховий сад – це нові можливості для бізнесу Сумщини та гарна ідея для інвестицій

В Україні спостерігається справжній горіховий бум: площа насаджень під цю культуру останніми роками зросла на 20–25 %. Країна увійшла до десятки найбільших виробників, захопивши 5 % світового ринку. Не пасе задніх у цьому плані й найпівнічніший регіон держави – Сумщина.

П’ять років тому у Томашівському лісництві ДП «Роменський лісгосп» на площі 20 га був закладений горіховий сад. Сіянці закупили в Дніпропетровській області, витративши сто тисяч грн. І хоч культура ця для лісгоспу нова, за справу взялися впевнено.

За словами директора Роменського лісгоспу Валентина Жерьобкіна, у зв’язку зі змінами клімату, лісові культури доповнюються насадженнями південної орієнтованості. «Ми вивчили дохідність від вирощування волоських горіхів і вирішили перевести вільну ділянку у Томашівському лісництві під багаторічні насадження. Висадили 2 тисячі дерев волоського горіха, більшість з яких прижилися і сьогодні вже сягають 3-4 метри у висоту. Цього року вже маємо перший урожай сортових горіхів, які значно кращі за якістю, ніж звичайні. Урожай у промислових масштабах плануємо отримати через три роки», - каже лісівник.

Ознайомитися із новим видом діяльності для Сумщини до Томашівського лісництва приїхав голова комісії з питань бюджету та інвестиційної політики обласної ради Олег Медуниця.

«Сказати, що я був вражений, це мало. По-перше, для Сумщини такий величезний сад волоських горіхів – це новинка. По-друге, він знаходиться просто у взірцевому стані. І, по-третє, це нові можливості для бізнесу, гарна ідея для інвестицій, яку мають взяти до уваги малі підприємства і фермерські господарства області», - каже Олег Медуниця.

Депутат говорить, щорічний  урожай волоського горіха в Україні нині складає у межах 100 тисяч тонн. Інвесторам обіцяють рентабельність від вкладень на рівні 400 %. Все через те, що головний стимул горіхового буму – світовий тренд на здорове харчування. Перспективи зростання цього ринку непогані.

Родити горіховий сад починає лише на четвертий рік. Восьмирічне дерево дає 7–8 кг плодів, а п’ятнадцятирічні дерева сортів із підвищеною врожайністю можуть дати удвічі більший врожай. Взагалі горіх родить до 70 років.

«Це дерево може прогодувати не лише нас, а ще два-три покоління наших нащадків», - каже Олег Медуниця.

Валентин Жерьобкін розповів, що для досягнення доброї продуктивності горіхові рослинки потребують ретельного догляду, особливо у перші роки вегетації. Потрібно правильно сформувати крону дерева, тож коли ще молоді саджанці перебували у стані спокою, було проведене санітарне і формуюче обрізування.

І вже зараз роменські горіхи не лише ростуть, виплекані любов’ю лісівників, а й дають врожаї. Поряд з ними росте і майстерність самих лісівників, бо вони навчаються новому, пізнають ази вирощування та догляду за горіховим садом.

 

 

Про функціонування «Пункту незламності»

 

Документи облради

Go to top