telegram Facebook Twitter instagram Youtube

Унікальний рукопис, пов'язаний з історією Софроніївського монастиря, зберігається у Сумському обласному краєзнавчому музеї

У фондах обласного краєзнавчого музею зберігається рукопис, пов'язаний з історією славетної Софроніївської обителі, що на Путивльщині.

Пам’ятка містить тексти богослужінь, які звершувались перед святинею монастиря – Іверською іконою Божої Матері, та свідоцтва про дивовижну допомогу Богородиці, явлену через шановані образи – ту саму Іверську ікону та ікону «Одигітрія».

Серед іншого знаходимо тут і розповідь про сумського отамана Лук’яна Костянтинова, який у 1709 році за наказом сумського полковника Івана Андрійовича Кондратьєва вирушив до с. Грунівка. У дорозі впав з коня і забив руку. Лікування не приносило користі. Невдовзі уві сні отаман побачив Богородицю: Пресвята Діва наказала йому викупити Її образ у драгуна, якого він має зустріти в Сумах, і пообіцяла зцілити хвору руку. Отаман виконав повеління й одужав. Згодом Богородиця явилася йому знову, наказуючи передати ікону до Молченської Софроніївої пустині. За свідченням оповідача, Іверська ікона була передана до обителі 1713 року (відзначимо, що в 1919 році, після кількох пограбувань монастиря, вона була вивезена настоятелем архімандритом Маврикієм і подальша її доля невідома).

Тексти рукопису виконано на папері, що датується 1831 роком. На одному з аркушів зустрічаємо запис: «1905 г., іюля 13 дня. Д. Онацкій». Припускаємо, що збірник належав Дометію Онацькому (1865 – 1921) – українському історику, краєзнавцю, педагогу, випускнику Глухівського педагогічного інституту, батькові члена Української Центральної Ради Євгена Онацького.

На фото:

  1. Збірник молитов і сказань на пошану Іверської ікони Божої Матері та ікони «Одигітрія». Перша половина ХІХ ст. Рукопис. Фонди Сумського обласного краєзнавчого музею.
  2. Іверська ікона Божої Матері у соборному храмі Молченського Софроніївського монастиря. Фото В. Машукова. 1892 р.
  3. Іверська ікона Божої Матері. Літографія 1889 р. Видання Молченського Софроніївського монастиря.

 

Стежте за новинами у Теlegram

Також читайте:

 

Останнє оновлення на Понеділок, 22 лютого 2021, 12:32

Про функціонування «Пункту незламності»

 

Документи облради

Go to top