telegram Facebook Twitter instagram Youtube

Які фактори успішного розвитку сільських територій в країні: ОТГ Сумщини та Черкащини шукали відповідь на це питання

Обговорення зазначеної теми відбулося під час онлайн тренінгу «Концепції та політики сільського розвитку», що відбувся для представників Сумської та Черкаської областей за сприяння Сумського регіонального офісу Програми «U-LEAD з Європою».

Учасники тренінгу: фахівці, керівники профільних підрозділів ОТГ, які займаються сільським розвитком у своїх громадах.

«Найближчим часом, країна спостерігатимемо зміщення фокусу держави з політики підтримки аграрного сектору економіки на підтримку сільського розвитку. В першу чергу, такий крок є відповіддю на процеси глобалізації та збільшення конкуренції за природні ресурси. Наслідки пандемії також матимуть вплив на цей процес. Одним з них стане часткова деурбанізація і збільшення престижності сільських територій», - зазначив, експерт з регіонального розвитку Програми «U-LEAD з Європою» Григорій Стариков.

На його думку для успішного розвитку сільських територій в країні необхідно врахувати кілька важливих факторів:

• У радянський час відбулось знищення селянської ментальності і заміна її на колгоспну. Відтак сьогодні українці пожинають плоди недовіри села до міста, до влади, до сусідів, «програну битву за кооперацію» (втрату кооперативної культури);

• Брак часу. Мова йде про шлях, який, наприклад, канадські фермери пройшли за кілька поколінь і відтепер мають розвинені кооперативи, що об’єднують по кілька тисяч сімейних ферм з розвиненою інфраструктурою у вигляді переробних заводів, банків, страхових компаній. Нашій країні цей часовий відрізок доведеться долати у значно коротші терміни;

• Концентрація виробництва у заводів-монополістів замість деконцентрації на базі об’єднання виробників;

• Неефективні програми підтримки сільського розвитку.

«Загалом, перед нашою державою відкриваються непогані можливості стати однією з провідних країн в світі у сфері виробництва с/г продукції, - впевнений Григорій Стариков. – Як приклад, зараз Україна в світі займає 18 сходинку по виробництву молока. Мені здається, що до 2030 року Україна може увійти в першу десятку виробників молока світу, оскільки цей сегмент зростатиме. Але і тут маємо кілька підводних каменів у вигляді низьких закупівельних цін. Також слід враховувати, що згадане зростання відбуватиметься не стільки за рахунок збільшення поголів’я, скільки через збільшення продуктивності».

Також, як підкреслив експерт, сільський розвиток має значний стратегічний потенціал для України, є одним з пунктів Угоди про асоціацію з ЄС:

«Для впровадження ефективної підтримки сільського розвитку держава планує найближчим часом створення фонду гарантування фермерських кредитів, фонду розвитку сільських територій, започаткування агенцій сільського розвитку. В свою чергу, це призведе і до зміни впровадження цієї політики. Формуватиметься ця політика на рівні держава – ОТГ і підтримуватиметься згаданими агенціями сільського розвитку.

Тому, говорячи про сільський розвиток, ми в першу чергу говоримо про політику на рівні держави, яка має привести до повернення людям психології власника», - підсумував Григорій Старикова.

За словами керівниці Сумського РО Марини Лобової, метою заходу було розповісти, як шляхом використання наявних інструментів на державному та регіональному рівнях, а також за сприяння профільних інституцій, можна залучати фінансування на втілення проєктів, які б сприяли розбудові економічного потенціалу та сталого розвитку в громадах.

Також, метою тренінгу було ознайомити учасників з інституціями та інструментами сільського розвитку в Україні та країнах ЄС та сприяти сталому розвитку на місцевому рівні.

Під час тренінгу відбулася презентація тенденцій розвитку АПК Сумської області.

Обговорені питання політики сільського розвитку в Україні, політики сільського розвитку в ЄС, діяльність сільськогосподарcьких дорадчих служб на прикладі Сумщини та приклади розвиткових проєктів в сфері сільського розвитку.

Нагадаємо, тренінг відбувся для представників Сумської та Черкаської областей за сприяння Сумського регіонального офісу Програми «U-LEAD з Європою».

Тренерами заходу виступили: Григорій Стариков, експерт з регіонального розвитку Програми «U-LEAD з Європою» та Григорій Перерва, експерт з регіонального розвитку Програми «U-LEAD з Європою».

 

Стежте за новинами у Теlegram

Також читайте:

 

 

Про функціонування «Пункту незламності»

 

Документи облради

Go to top