telegram Facebook Twitter instagram Youtube

Про екологічно чисту енергетику та ''зелений'' тариф на Сумщині

У порівнянні з енергетичними системами на основі викопного палива, поновлювальні джерела енергії є безпечними для нашого здоров’я і забезпечують скорочення викидів вуглецю в атмосферу. До того ж вони є економнішими.

Сьогодні світова спільнота йде до того, щоб популяризувати використання альтернативних (або їх ще називають чистими) джерел енергії.

Внесок України в глобальне використання поновлювальних джерел енергії, за даними Міжнародного агентства з поновлювальної енергетики (IRENA), становить менше 1%, але сьогодні наша держава підтримує та спонукає населення до встановлення сонячних, вітрових або гідроелектростанцій.

15 грудня 2010 року Україна офіційно завершила процес приєднання до договору про заснування Енергетичного співтовариства ЄС та країн Південно-Східної Європи. З лютого 2011 року Україна офіційно стала повноправним членом Співтовариства.

Взаємне відкриття європейського та вітчизняного енергетичних ринків дійсно створює ряд можливостей для розвитку українського енергетичного сектору, особливо у питанні залучення зовнішніх інвестицій. Однак, для практичної реалізації цього шансу Україна має виконати ряд вимог acquis communautaire ЄС, які передбачають створення спільного правового поля на енергетичних ринках країн-членів Енергетичного співтовариства.

Україна взяла на себе зобов’язання щодо розвитку відновлюваних джерел енергії. Наша держава вже має розвинене базове законодавство, що регулює це питання, а також достатньо високі пільгові (так звані ''зелені'') тарифи на електроенергію з відновлюваних джерел, що вже викликали сильний інтерес інвесторів до розвитку цього сегменту ринку електроенергії.

''Зелений'' тариф – економічний механізм, спрямований на заохочення генерації електроенергії відновлюваною енергетикою. Застосування зеленого тарифу зазвичай включає використання наступних інструментів: гарантований доступ до енергомережі; довгострокові контракти на придбання електроенергії; встановлення відносно високих закупівельних цін, які враховують вартість відновлюваних джерел енергії.

Регіональні або національні енергопостачальники, зазвичай, зобов'язані купувати електроенергію, вироблену з відновлюваних джерел. У багатьох країнах гарантується придбання електроенергії, що отримується з поновлюваних джерел енергії в рамках довгострокових (15-25 років) контрактів.

За минулий рік ПАТ ''Сумиобленерго'' придбало в жителів Сумської області понад 15 896 кВт*год електричної енергії, яка вироблена з сонячних батарей. І хоч у порівняні з масштабами виробництва та споживання електроенергії це невелика кількість, однак останнім часом спостерігається тенденція до поступового поширення сонячних батарей на теренах Сумщини.

Так, протягом минулого року працювало лише 2 таких установки. Наприкінці 2015 року до мереж ПАТ ''Сумиобленерго'' було допущено ще 5. І вже в 2016 році ще один споживач встановив сонячні батареї. Тож сьогодні ми вже маємо 8 приватних будинків із сонячними батареями.

На території Сумщини працюють чотири малі гідроелектростанції, три з яких продають електричну енергію за ''зеленим'' тарифом в ДП ''Енергоринок''.

Детальніше про розвиток поновлювальної енергетики на теренах Сумщини та про розмір ''зеленого'' тарифу розповідає директор комерційний ПАТ ''Сумиобленерго'' Михайло Ільницький:

''Станом на сьогодні в приватному секторі є 8 приватних осель, які встановили ці сонячні батареї. Вітрових електростанцій приватних в приватному секторі в нас немає.

З точки зору зацікавленості у розвитку відновлювальної енергетики, ми сприяємо і завжди стараємося якнайшвидше, якщо поступає заява, підключити таку людину до електромережі.

В Україну ця практика прийшла в 2009 році. Фактично, ще тоді були запроваджені «зелені» тарифи, але вони стосувалися тільки так званих юридичних осіб-підприємців, які могли шляхом встановлення відповідних сонячних чи вітрових установок, будувати потужні станції й виробляти електричну енергію за зеленим тарифом. «Зелений» тариф – він вищий набагато, чим простий тариф. Відповідно, держава гарантує цю підвищену оплату.

Ну і коротко хотів би сказати як раз про населення… В Україну ця практика прийшла в 2014 році. Є Постанова номер 170 НКРЕКП від 27 лютого 2014 року. В цій постанові детально розписано механізм встановлення цих тарифів і цього обладнання. Сьогодні ''зелений'' тариф на виробництво електроенергії з сонячних батарей становить близько 4 грн. 80 копійок за 1 кВт. Тобто мешканці області, встановивши таке обладнання, будуть отримувати від ''Обленерго'' 4 грн. 80 копійок.

«Зелені'» тарифи встановлюють окремими постановами НКРЕКП і вони з кожним роком зменшуються. Тобто, люди які встановили ці установки, наприклад, в 2014 році, станом на сьогодні отримують за 1 кВт 8 грн. 76 коп. А уже ті, які встановили, наприклад, в 16 році, отримують відповідно меншу суму. І так далі. Ціна зменшується. Люди, які встановлять ці установки з 2025 по 2029 рік, тариф зменшиться до 3 грн. 54 коп.

В цій постанові також прописано не тільки про сонячні батареї. Тобто, люди можуть установлювати і вітрові електрогенеруючі установки. Тут тариф дещо дешевший, він становить понад 2 грн. 70 коп. станом на сьогодні.

Ще хотів би звернути увагу, що максимальна потужність цих установок становить 30 кВт. Тобто, якщо людина встановлює сонячні панелі чи вітрову установку понад 30 кВт, це не вважається ''зеленим'' тарифом і, відповідно, буде продавати електроенергію за набагато меншими тарифами.

Що стосується терміну дії цих тарифів. В Україні вони затверджені на законодавчому рівні і прописані в Законі України ''Про електроенергетику''. Кінцевий термін дії ''зелених'' тарифів – 1 січня 2030 року. Тобто до цього періоду держава гарантовано буде закуповувати електроенергію по ''зелених'' тарифах у тих мешканців, які встановлять ці установки''.

Відеоматеріал за посиланням: https://www.youtube.com/watch?v=JZjvko83VJc

із каналу ПАТ ''Сумиобленерго'' в ютубі (посилання обов’язкове).

 

Про функціонування «Пункту незламності»

 

Документи облради

Go to top